
Team coaching? Meeskonna kootsimine? Termin, mis paljudele ei vaja selgitamist ja mida müügijuhina olen oma tiimides alateadlikult mingite elementide näol teistsuguse nimetusega kasutanud. Tuleb ausalt tunnistada, et pigem olen olnud Juhendav Mentor, kui Dialoogi Mentor.
Mulle isiklikult on elukestev õppimine alati meeldinud. Siinkohal suured tänud Tallinna Majanduskoolile, kelle eestvedamisel lektorid 2 päeva jooksul ühise laua taga tuttavaks said ja Tartu Kunstikoolile, kes 10 aastat tagasi põhimõtteid Soome Tiimiakademias õppis ja oma kogemuse näitel üritas meilegi selgeks teha “team coachingu” olemust.
Mõtteid oli palju, mida “pannile” või “purki marineerima” panna ning uude õppeaastasse kaasa võtta. Andsin endale lubaduse lugeda läbi P.Lencioni raamatu “5 põhjust, miks meeskonnad ei toimi” ja uurida Coachingu GROW mudelit veelgi põhjalikumalt. Loomulikult vaatan kriitiliselt otsa oma loengu materjalidele ja kasutan edaspidi “tööleht tiimile” ja 50:50 põhimõtet. Loodame, et Majanduskool loob tugeva sünergia ja koostöö õpetajate vahel, kes käivad oma loenguid andmas.
Mis on Coaching?
Eesti Keele Instituut arvab, et “kootsimine (Coaching) on inspireeriv ja loominguline partnerlus, mis toetab inimese isiklikku ja/või ametialast kasvu ning toimetulekut muutustega. Kootsingu (Coaching’u) protsessis ei nõustata klienti, vaid eeldatakse, et üksikisik või meeskond on võimeline protsessi käigus ise sobivaid lahendusi ja vastused leidma.
Koots (Coach) julgustab klienti avastama oma professionaalset ja isiklikku potentsiaali ning seda maksimaalselt rakendama. Kootsimine (Coaching) keskendub tulevikule. Oluline on jõuda protsessis konkreetsete tegevuskavadeni, mis aitavad püstitatud eesmärke ellu viia.“
Kusjuures 36% valdkonna ekspertidest valis ERRi arvamusrubriigi korraldatud keelevõistlusel „Kolesõna 2016“ kõige ebaõnnestunumaks sõnaks “kootsing”.
Kas nimetaksime seda siis pigem arengutreeninguks? Meeskonnatöös abistab arengunõustaja (Coach) koostöö tõhustamisel ja -kultuuri kujundamisel kui ka muudatuste juhtimisel.
Meeskonnatöö on tänapäeva dünaamilises töökeskkonnas muutunud ülioluliseks, kus edukas koostöö ja suhtlemine mõjutavad otseselt nii organisatsioonide tulemuslikkust kui ka õpilaste tulevast edu. “Team coaching” mudel on osutunud väärtuslikuks tööriistaks nii ettevõtetes kui ka kooliprogrammides, aidates meeskondadel ja õpilastel arendada tugevat koostööd, sujuvat suhtlust ja ühiseid eesmärke.
Team coaching mudelil on oluline roll kooliprogrammides, kus õpilastele antakse võimalus õppida meeskonnatöö olulisust ja arendada vajalikke oskusi ja võtta vastutus juba varases eas. Meeskonnatöö simulatsioonid, rollimängud ja koostööharjutused võimaldavad õpilastel kogeda meeskonnatöö dünaamikat ning õppida suhtlemist, vastastikust mõistmist ja konstruktiivset tagasisidet. Team Coaching rakendamine kooliprogrammis aitab õpilastel mitte ainult akadeemiliselt edukad olla, vaid valmistab neid ette ka tulevaseks tööks, kus meeskonnatöö oskused on hindamatu väärtusega.

Team Coaching koolis või ettevõttes?
Tulevikku suunatud meeskonnatöö arendamine.
Kui palju ettevõttes kasutatakse teadlikult meeskonnatöö juhendamise protsessi, et tõhustada meeskonna tulemuslikkust ja produktiivsust?
Ettevõttesisene team coaching on oluline osa organisatsioonide arengu protsessist. “Team Coaching” spetsialistid toetavad meeskondi nende eesmärkide saavutamisel, aidates ületada takistusi, parandada suhtlust ja luua positiivset töökeskkonda. Diagnostika, kohandatud arenguplaanid ja tulemuste jälgimine on vaid mõned näited meetoditest, mida kasutatakse ettevõttesisese team coachingu raames. See aitab meeskondadel tõhusalt koostööd teha, optimeerida protsesse ning saavutada paremaid tulemusi.
Selleks et meeskonnatöö oskused tõeliselt juurduksid, on oluline luua sünergia kooli team coachingu ning õpiprogrammide vahel.
Majanduskoolis käivad loenguid pidamas ettevõtluse taustaga praktikud ja nende hindamatu kogemus aitab õpilastel mõista meeskonnatöö mõju erinevates kontekstides. Kool ja õpetajad saavad sisse tuua loomingulisi õppemeetodeid ja põhimõtteid, mis toetavad oskusi, mida tööandjad kõrgelt hindavad.
Kokkuvõtteks: “Team Coaching” põhimõtte rakendamine pakub väärtuslikku raamistikku nii ettevõtte sisese meeskonnatöö edendamiseks kui ka õppeprogrammides õpilaste oskuste arendamiseks. Tõhusa koostöö, sujuva suhtlemise ja ühiste eesmärkide saavutamine saab alguse juba varajases eas ning jätkub läbi terve elu. Nii ettevõtete kui ka koolide jaoks on “teamcoaching” oluline samm tulevikku suunatud meeskonnatöö arendamisel, mis loob tugevaid ja edukaid meeskondi ning valmistab ette õpilasi tulevaseks väljakutsete rohkeks maailmaks.
Kas teadsite, et Tallinna Majanduskoolis saab õppida 15 kutsehariduse erialal ja erinevatel täienduskoolituste kursustel?